Povinné zpoplatnění plastových tašek od roku 2018

Od 1. 1. 2018 existuje povinnost zpoplatnění lehkých plastových odnosných tašek minimálně za náhradu nákladů, které odpovídají nákladům na její pořízení, pokud je prodávající poskytuje v místě prodeje výrobků spotřebiteli. Tato povinnost se vztahuje na lehké plastové tašky v rozmezí 15 až 50 mikronů, tedy ty, které jsou často již dnes v potravinových obchodních řetězcích zpoplatněné.

Jaký je cíl novely zákona:

Hlavním cílem je snížit spotřebu igelitových tašek, které jsme do konce roku 2017 dostávali automaticky zdarma ke zboží.

Hlavní je nebát se reakce Vašich zákazníků:

V dnešní době je již ve velkých supermarketech naprosto běžné (dle zákona stanovené), že se za igelitové tašky platí. Vaši zákazníci tedy s velkou pravděpodobností tašku za malý poplatek neodmítnou, protože jsou na to již zvyklí. Pokud jim prodáte ekologickou igelitku, tím spíš si ji budou chtít koupit, uvidí, že myslíte na životní prostředí. V případě, že se přece jen bojíte jejich reakce, můžete na svou tašku vtipnou formou předat informace o zpoplatnění přímo do svého designu a klientovi tak ukázat, že jdete s dobou, respektujete zákony a myslíte na ekologii.

Jakým způsobem dokážete, že tašku poskytujete za poplatek a ne zadarmo?

Jednoduše, prodej tašky musí být uvedený na účtence (daňovém dokladu) pro Vašeho zákazníka. Tašky by tedy měly být jako Vaše položka / produkt ve Vašem systému a jednoduše je přidáte do nákupu po předchozí domluvě se zákazníkem.

Nehledejte v novele zákona problém a obraťte ji ve svůj prospěch:

Když se nad celou situací jako obchodníci zamyslíte více do hloubky vyjde Vám celkem jasný výsledek. Tím, že si Vaši zákazníci budou tašku muset koupit, samozřejmě je volba na nich, dojde ke snížení spotřeby tašek a budete fungovat více ekologicky. Neméně důležitou informací je, že pokud svoje tašky budete klientům prodávat min. za jejich nákupní cenu, nebudou Vás stát ve výsledném efektu nic. Ušetříte tedy desetitisíce korun, které jste nyní utratili za tašky a rozdali je klientům zadarmo.

Náš názor je, že rozumný zákazník si tašku, která je ekologická a zpoplatněná rád koupí, pokud ne, tašku si nekoupí a Vaše zboží si odnese ve vlastní tašce, nebo v ruce.  Ale to nechceme, taška má dělat reklamu, no ne?

Více se dočtete zde :

https://www.pravniprostor.cz/clanky/ostatni-pravo/povinne-zpoplatneni-plastovych-tasek-od-1-1-2018

Komentáře

Přidat komentář